Psychosomatika – lieči telo alebo dušu?

Stres slúži ako spúšť pre nástup ochorenia alebo napomáha existujúcej chorobe. To potvrdzujú mnohé pokusy na zvieratách. V najrozmanitejších laboratóriách sveta stresované zvieratá začnú plešatieť, tvoria sa im vredy, majú hypertenziu a iné nepríjemné ochorenia vrátane rakoviny.
stres

Ľudia zažívajú podobné stresy, riešia úrady alebo rodinné konflikty … A najdôležitejšia vec tu nie je samotný stres, ale reakcia naňho.
Z hľadiska psychosomatiky sú za našimi chorobami tajné túžby, strach a konflikty vtrhnuté do podvedomia. Niekedy len spolupráca s terapeutom pomáha pochopiť, odkiaľ pochádzajú neustále prechladnutia alebo bolesti v srdci. Stáva sa taktiež že neexistujú žiadne príznaky a človek sa nekonečne sťažuje na bolesť a pocit choroby. Lekári pokrčia ramenami: testy sú normálne, bez patológií a abnormalít. Medicína nenájde nič, ale práve toto „nič "je zvlášť zaujímavé pre psychosomatiku.

Čo sú psychosomatické poruchy?
Psychosomatické poruchy sú príznaky alebo choroby, ktoré sa vyvíjajú ako súčasť reakcie tela na stres. Môžu to byť individuálne prejavy – napríklad bolesť na krku, hlava alebo brucho, kŕče, tik, nevoľnosť, slabosť, závrat, ktoré nie sú založené na samotnej chorobe. Neuro psychológ poznamenáva, že najčastejšie psychosomatické prejavy sa vyskytujú v dôsledku "nezdravého" prispôsobenia sa osoby životným podmienkam, keď nervový systém nie je schopný "prehltnúť" tok údajov.  Existujú celé psychosomatické choroby – patológie, ktoré sa rozvíjajú pod vplyvom psychogénnych faktorov: stres, psychologické traumy, vnútorné konflikty.

relax

Čo robiť?
Psychológovia vám odporúčajú zapamätať si techniky, ktoré vám pomôžu sa uvoľniť. Patria medzi ne dýchacie techniky a relaxácie, pozitívne vnútorné monológy, racionálne vysvetlenie pre pokračujúce situácie a hľadanie argumenty v ich prospech, dobrý efekt má aj autogénny tréning ,  meditácia , joga, masáž a aktívna telesná aktivita. Hlavné je nájsť si činnosť pri ktorých by na svoje bolesti či problémy človek nemyslel.