Ako určiť prítomnosť hypervitaminózy u dieťaťa

Strašidelná reakcia rodičov je spôsobená príznakmi, ktoré hovoria o zlyhaní v práci rôznych vnútorných systémov dieťaťa. Únava, vypadávanie vlasov alebo odlupovanie kože zvyčajne pripomína nedostatok vitamínov. A keďže telo dieťaťa potrebuje vitamíny na normalizáciu biologických procesov, matky kŕmia svoje deti väčšinou ovocím a zeleninou. Ale takéto prejavy môžu naznačovať opačnú situáciu – prebytok vitamínov.

jablka

Čo je hypervitaminóza? 
Hypervitaminóza je ochorenie spôsobené predávkovaním vitamínmi. Inými slovami – je to otrava s vitamínmi, takže jeho symptómy sú podobné bežnej otravy jedlom. Vzhľadom na rastúcu popularitu vitamínových doplnkov sa deti čoraz viac stretávajú s touto chorobou. Rôzne doplnky založené na živinách a mineráloch sa používajú na liečbu, prevenciu a podporu dobrého zdravia. Ich mierna konzumácia má pozitívny vplyv na vývoj detí. Ale niektoré látky, ktorých obsah len mierne prekračuje normu, môžu byť toxické a nebezpečné. Účinok predávkovania niektorých vitamínov sa neskúmal až do konca. Vedci sú rozdelení do dvoch táborov. Niektorí veria, že mega dózy vitamínov ušetria od rakoviny. Odporcovia tejto teórie naznačujú, že vývoj najnebezpečnejších chorôb je vyvolaný prijatím obrovských dávok vitamínov, čo pravdepodobne vedie k smrti.

Príčiny hypervitaminózy a jej typy
Hypervitaminóza u detí je dôsledkom akumulácie vitamínov v tele a má nasledujúce príčiny:

  • neznášanlivosť na vitamíny;
  • precitlivenosť na určité látky;
  • príjem veľkého množstva vitamínových prípravkov, organických látok a potravín bohatých na špecifické vitamíny.

Všetky vitamíny majú svoje vlastné dávkovanie a trvanie podávania. Rôzne odchýlky od odporúčaných pomerov spotreby sa líšia, preto sa rozlišujú dva typy predávkovania:

jablko

  • Chronická hypervitaminóza. Typ hypervitaminózy spôsobený systematickým užívaním vitamínov, ktorých množstvo prekračuje normu.
  • Akútna hypervitaminóza . Intoxikácia sa prejavuje po jednorazovej konzumácii jednej (alebo niekoľkých) megadóz vitamínov.

Každý vitamín je určený pre špecifický účinok na telo. Preto má predávkovanie rôznymi látkami svoje vlastné výrazné prejavy. Deti najčastejšie trpia nadbytkom vitamínov A, D, B, C.  Dajte si preto pozor čo svojmu dieťatku dávate a radšej mu dajte ovocie a zeleninu ako vitamín vo forme tabletky.