Čakanka obyčajná prospeje aj vášmu psovi

Čakanka obyčajná je rastlina, s ktorou sa u nás stretnete na každom rohu. Rastie na lúkach, pasienkoch, pri lesoch, ale i v mestských parkoch, či na sídliskách. Sušená vňať a kvety, slúžia najmä na prípravu liečivých čajov. Na ľudské zdravie má veľmi pozitívne účinky. V potravinárskom priemysle sa však v hojnom množstve využíva aj jej koreň. Po tom, ako sa upraží, slúži ako zdravá náhrada kávy, ktorá obsahuje vysoké množstvá vlákniny. Rovnako ako pre nás ľudí, je však čakanka výborným doplnkom psej stravy.

pes
 
Vplyv na psí organizmus
 
Či už svojmu psovi krmivo kupujete, alebo ho pripravujete doma, čakanka by v jeho jedálničku nemala chýbať aspoň raz za čas. Dôvodom je už spomínaná vláknina, ktorá je v tomto prípade vysokej kvality. Okrem toho sa však v čakanke nachádza i vysoký obsah inulínu. Ten je dôležitý ako pre ľudí, tak aj pre našich chlpáčov. Táto rastlinka zároveň priaznivo pôsobí na celkovú činnosť pečene, obličiek a srdca. Čakankový olej má silné antiparazitické účinky, takže ako zložka potravy, dokáže zvieratá zbavovať vnútorných parazitov.
 
INULÍN
Inulín radíme medzi polysacharidy. Mohli by sme ho pokojne označiť za zdravú náhradu škrobu. V organizme, pritom je jedno či hovoríme o tom zvieracom alebo ľudskom, slúži ako potrava pre prospešné baktérie. Má sladkú chuť, avšak aj napriek tomu nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Má taktiež veľmi nízku kalorickú hodnotu. ak nemáte po ruke čakanku, za pár eur si viete kúpiť i inulín v práškovej podobe. Ide o čisto prírodný produkt, ktorý môžete konzumovať spolu so svojim psom.

kytka
 
Čakanka v kupovanej a domácej strave
 
Ak sa čakanka nachádza v kupovanom krmive, v popise ju nájdete pod označením „extrakt z čakanky“, alebo „extrakt z koreňa čakanky“. Vyskytuje sa skôr v kvalitnejších krmivách. Pokiaľ však svojmu psovi pripravujete stravu doma, pokojne mu do nej pridajte vlastnoručne nazbierané sušené kvety, alebo koreň. Do úvahy berte najmä jeho váhu. Malým plemenám postačí i štvrtinka kávovej lyžičky, veľkým psom doprajte pokojne celú lyžičku, aspoň dvakrát do týždňa.