Naučme deti láske ku knihám

Milujete knihy. Čítate vždy, keď je to možné. Chceli by ste, aby vaše dieťa v tom pokračovalo. Pretože ponoriť sa do sveta fantázie, prežívať príbehy a dozvedieť sa aj to, čo si postavy v príbehu myslia, je tak krásne, tak naplňujúce. Chceli by ste, aby si aj vaše dieťa obľúbilo tento svet predstavivosti, aby malo tú možnosť ocitnúť sa v nádherných krajinách fantázie.

kniha

Ako to urobiť? Čítajte mu od bábätka. Vaše dieťa bude milovať, keď mu pokojným hlasom budete čítať rozprávky, príbehy, básničky a riekanky. Večer pred spaním mu to pomôže upokojiť sa po rušnom dni. Zároveň bude cítiť vašu prítomnosť a starostlivosť. Vytvorte si z toho rituál. Nebude sa vám stávať, že dieťa odmietne ísť do postieľky. Bude sa tešiť na večerný príbeh.

Krásnym zvykom je čítať si aj v parku na lavičke, na ihrisku, v cukrárni, cestou v mestskej doprave. Dieťa to bude milovať, zároveň zabezpečíte, že bude cestou pokojné a nebude sa nudiť. A v parku sa vám môže stať, že sa posadajú okolo i iné deti a budú vás so záujmom počúvať. To je veľmi milé. Nie všetky deti majú to šťastie, že im rodičia čítajú.

Navštevujte kníhkupectvá a knižnice. V detských kútikoch si môže váš drobec sadnúť na zem a listovať v knižkách, obzerať obrázky. Takisto mu sem tam kúpte detský časopis, kde môžete spolu s ním riešiť rôzne úlohy, môže si vymaľovať omaľovánky.
V detskej izbe by mala byť aj polička na knihy, kde môže dieťa kedykoľvek siahnuť a vybrať si, čo sa bude dnes čítať. Keď už sa naučí čítať samo, môže sa úloha vymeniť a môže čítať vám. Bude sa cítiť dôležito.

knížky

Vytvorte si spoločný čítací kútik, kde si môžete čítavať aj cez deň. Kľudne aj bunker, alebo mäkučký koberec niekde v kútiku, ktorý bude iba váš.  Vy si čítajte svoju knihu, dieťa svoju, alebo si môže pozerať obrázkové encyklopédie, časopisy. Potom si môžete navzájom porozprávať o tom, čo ste sa nové dozvedeli. Tieto rituály sú naozaj dôležité pre vytváranie pekných vzťahov v rodine.
Keď budete variť, môžete poveriť deti, aby vám čítali návod, alebo svoju knižku, budú to príjemne strávené spoločné chvíle.
Verte tomu, že pobyt pri televízore nie je tak krásny a naplňujúci. Pri čítaní si dieťa rozvíja svoju predstavivosť, zlepšuje slovnú zásobu, hlavne trávi čas s vami a vašou pozornosťou.
To je to najviac, čo môžete svojmu dieťaťu dať. Viete mu ukázať svet fantázie, kam sa môže utiekať, keď mu bude ťažko.