Prečo nám glutaman sodný tak chutí

Glutaman sodný je biely kryštalický prášok, bez chute a vône. Je veľmi dobre rozpustný vo vode a aj preto si v potravinárskom priemysle našiel svoje nezastupiteľné miesto. Nie je to však jeho jediná vlastnosť. Ide o dochucovadlo, ktoré dokáže zvýrazniť akúkoľvek chuť. Sám o sebe, by vám asi veľmi nechutil, pretože by ste ho pravdepodobne vôbec necítili. Táto látka v podstate oklame naše chuťové poháriky a taktiež rozum.

maggi
 
Ak ste si doteraz mysleli, že rozoznávame iba 4 chute, teda sladkú, slanú, kyslú a horkú, tak ste boli na veľkom omyle. Existuje totiž ešte jedna, a to chuť umami. Vnímame ju vďaka špeciálnym receptorom na našom jazyku. Na rozdiel od vyššie spomínaných chutí, sa nedá bližšie opísať. Práve glutaman sodný dokáže ako jediný túto chuť vyvolať. Potraviny, ktoré ho obsahujú, sú pre nás teda podvedome atraktívnejšie.
 
Na potravinách je látka označená ako E621. názory na jej škodlivosť sa výrazne líšia. Niektorí tvrdia, že ide o veľmi nebezpečnú prísadu, ktorá môže spôsobovať najmä alergie. Iní však zastávajú názor, že ak nie je konzumovaná v nadmernom množstve, pre ľudský organizmus nepredstavuje žiadnu hrozbu. Časté užívania, vo vyšších dávkach, môže spôsobiť pravidelné bolesti hlavy, závraty, zvracanie, či dokonca tuhnutie svalov.
Glutaman sa v našom tele viaže na bielkoviny. V malých množstvách ho však nájdeme i vo svaloch, mozgu, krvnej plazme a ďalších orgánoch. Má priamy vplyv na prenos nervových vzruchov v mozgu, pamäť a koordináciu pohybov.

mořské řasy
 
Táto látka je vyrábaná viacerými spôsobmi. Nie je pravda, že ide o výhradne chemickú výrobu. Najviac využívaným prírodným zdrojom, sú morské riasy. Nájdeme ju aj v niektorých druhoch húb, zrelých paradajkách, alebo sójových bôboch.  Po ich vysušení sa z nich glutaman oddeľuje. Na priemyselnú výrobu sú používané hlavne kvasinky pestované na špeciálnych substrátoch, ktoré v sebe obsahujú škrob. Z nich sa potom látka oddeľuje synteticky.