Orech alebo čistokrvný?

Pri výbere psa, si asi mnohí položia otázku, či siahnuť po čistokrvnom psovi, alebo krížencovi. Obe možnosti majú svoje pre aj proti. Preto by ste sa mali pozerať najmä na to, aký pes sa hodí k vášmu životnému štýlu.

kříženec
 
Čistokrvní psi
 
V prvom rade je potrebné určiť, kedy hovoríme o čistokrvnom a kedy o psovi z rodokmeňom. Čistokrvný pes je každý jedinec, ktorý nevznikol krížením dvoch plemien. Starí rodičia i rodičia sú teda napríklad dogy. Pes s rodokmeňom je ale iný prípad. Ide o psov čistokrvných, pri ktorých je ale línia ich predkov prísne kontrolovaná. Podľa rodokmeňa viete zistiť, kto boli i prastarí rodičia vášho chlpáča.
 
Ak sa rozhodnete pre kúpu čistokrvného psa, ten s rodokmeňom je lepšia voľba.Spomínaná kontrola je zameraná najmä na to, aby nedochádzalo ku kríženiu príbuzných, teda sestry s bratom, alebo syna s matkou. Podobne ako u ľudí, takéto kríženie nie je dobré ani u psov. Hrozí totiž vznik rôznych genetických porúch. Ak sa vo vrchu objaví šteňa so zdravotnými problémami, je automaticky vyradené. Nebojte sa, nič sa mu nestane, len nie je určené na ďalšie kríženie v rámci psov s rodokmeňom.
 
Čistokrvné psi bez papierov, môžu trpieť vrodenými chorobami. Čo je však najhoršie, kúpite ich väčšinou od takzvaných množiteľov. Teda ľudí, ktorí si na množení psov postavili svoj biznis. Sučky sú gravidne i niekoľkokrát do roka a keď už nevládzu rodiť, väčšinou skončia pod mostom, alebo ešte horšie. Samozrejme česť výnimkám.

pejsek
 
Kríženci
 
Na krížencov natrafíte hlavne v útulkoch, alebo u ľudí, ktorým ich sučka na nejaký ten čas utiekla z domu a vrátila sa s bruchom. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, v prvom rade darujete pekný život zvieraťu, ktoré by inak trpelo zavreté v klietke. Krížence však majú i množstvo iných výhod. Sú odolnejšie voči vrodeným chorobám. Každé plemeno psa, má totiž ochorenia, na ktoré je náchylné. Keďže párenie medzi týmito psami neprebieha cielene a mnohokrát z vrhu prežívajú iba tí najsilnejší, takéto psy patria k tým najodolnejším. Väčšinou ide o veľmi dobré povahy, samozrejme ak nenatrafíte na šialené kombinácie, ako napríklad doberman a kaukazský ovčiak.