Všetko, čo potrebujete vedieť k zvýšeniu ochrany dreva vo vašej domácnosti

Drevo v exteriéri je vystavené oveľa väčšiemu nebezpečenstvu než to, ktoré sa nachádza vo vnútri domu. Dážď, mráz, vietor alebo slnečné žiarenie – to všetko má na drevo negatívny účinok. Ak však bude drevo dostatočne ošetrené, bude dlhodobo dobre vypadať. Základný spôsob, ktorý dokáže predĺžiť životnosť dreva nielen v exteriéri, ale rovnako aj v interiéri predstavuje impregnácia dreva.

dřevo

Impregnácia dreva v interiéri

Starostlivosť o výrobky z dreva netreba zanedbať. Drevo patrí medzi prírodné materiály a počas svojho života dokáže meniť svoju podobu a tvar. Ochráňte drevo vo vašej domácnosti napríklad pomocou náterov. Najčastejšie ochraňujú voči nadmernej vlhkosti, avšak existujú dokonca aj také, ktoré poskytujú drevu ochranu pred UV žiarením. Ochranné nátery sa vyskytujú v dvoch základných vyhotoveniach – bezfarebné a farebné, vďaka ktorým získate v domácnosti predmet v takej farbe, aká sa vám najviac páči. Pred samotnou aplikáciou je však potrebné zbaviť drevo nečistôt, či dokonca aj zbytkov, ktoré vznikli ako pozostatky po predchádzajúcich náteroch. Prvotným krokom je impregnácia dreva, ktorá ho ochraňuje voči plesniam, drevokazným hubám alebo voči hmyzu.

Impregnácia dreva v exteriéri

Drevo v exteriéri je vystavené vyššiemu riziku než to, ktoré sa nachádza v interiéri. V exteriéri sú prírodné vplyvy oveľa silnejšie a najčastejšie dochádza k opotrebovaniu dreva kvôli nadmernej vlhkosti. Z toho dôvodu je starostlivosť o drevo v exteriéri o niečo iná než o to, ktoré sa nachádza vo vnútri a nie je vystavené takmer žiadnemu vplyvu počasia. Prvým krokom je impregnácia dreva, ktorá má fungicídne účinky. Dôležité je však impregnovať len drevo zdravé a suché. Voči drobným organizmom drevo najlepšie ochránite pomocou napúšťadiel, ktoré však neposkytujú ochranu pred UV žiarením alebo vlhkosťou. Impregnácia dreva predstavuje prvotný krok, po ktorej by mala nasledovať ďalšia ochranná vrstva – lak, farba alebo lazúra.

textura

Ak si všimnete, že drevo vo vašej domácnosti vykazuje určité nedokonalosti, mali by ste ho čím skôr správne ošetriť. Po určitom čase môže dôjsť k jeho práchniveniu, čo môže obzvlášť v interiéri narobiť problémy. Ak si chcete byť istý, že po celý čas je drevo ošetrené správne a s kvalitnými ochrannými prostriedkami, navštívte stránkuhttps://carodreva.sk/, kde nájdete nielen zaujímavé informácie o ochrane dreva, ale aj konkrétne prípravky, ktoré sú pre drevo ako stvorené. Starostlivosť o drevo určite nepodceňte.