Už aj Apple má problémy

Svetová ekonomika očakáva ďalšiu krízu, niežeby bola nevyhnutná ale správanie sa USA voči svojím partnerom už nemá žiadnu logiku. A navyše postrada akýkoľvek náznak upokojenia a zažehnanie prichádzajúcej krízy. Pomaly to už začínajú pociťovať aj Americké spoločnosti ktoré sa zameriavajú na medzinárodný trh. Jednou z nich je aj spoločnosť Apple. Tá v súčasnosti stratila oproti koncu minulého roka okolo 300 miliónov dolárov na hodnote firmy. Je to najme pre agresívnu politiku USA voči Číne. To ej vzhľadom na dôležitom ďalej oblasti a trhu dosť nepochopiteľné ak má ekonomika rásť. Čína naproti tomu reagovala celkom pokojne ale to aj tak nezabránilo poklesu predaja produktov Apple a celkovo sa tak prepadol predaj o 12 percent, čo nie je až tak zanedbateľné ako by sa mohlo zdať.
 Chytrí telefón od Apple.jpg
Pravdepodobne za celý problém s predajom produktov Apple môže ničím nevyprovokovaný útok na spoločnosť Huawei. To malo nakoniec viac negatívnych dopadov na samotné USA ako na Huawei a  navyše to spôsobilo nanajvýš tak bojkot všetkého čo pochádza z Ameriky. Jedným z odvetných opatrení bol aj zákaz predaja až siedmych modelov iPhone na území ČLR.  O to viac teda vyznie ironicky fakt že samotný americký prezident Donald Trump uistil šéfa Apple že nové zavedená clá na čínsky tovar sa nedotknú výrobkov Apple ktoré tam boli vyrobené. Svoj sľub nakoniec americký prezident dodržal, no treba si tu uvedomiť že nik dnes nevie čo jeho administratíva pripraví do budúcna a aké ekonomické straty z toho budú plynúť.Prejav amerického prezidenta.jpg
 
Východiskom z tejto neľahkej situácie by sa mohlo zdať presunutie výroby do USA. Ale  to by znamenalo pravdepodobnú stratu tržby okolo 15 percent. Nehovoriac o tom že logisticky by bolo veľmi náročné zabezpečiť nahradenie výroby potrebných súčastí ktoré sa vyrábajú v Číne. Pretože je úplný nezmysel presunúť montáž späť do Ameriky ak by ostali naďalej závislí na dodávkach komponentov z Číny. A jediný reálny dôsledok by bola 15 percentná strata tržieb. Nehovoriac o tom že by riskovali dobrú povesť spoločnosti ktorá je už tak dosť naštrbená.