Problémy so stream službami

Prednedávnom HBO GO spustila poslednú sériu Game Of Thrones. Každý pondelok o štvrtej ráno netrpezlivo refreshujem okno HBO GO, či už je pridaný nový diel. Napadá ma otázka: "Čo ak by som si chcel pozrieť nový diel Narcos?" Na HBO GO to neurobím, musím ísť na Netflix. A tu je prvý problém, alebo skôr, zádrheľ, malá prasklina vo výhľade (ak nerátam prasklinu na mojom monitore) na budúcnosť takýchto služieb – každá z nich má svoj obsah, ktorý si môžem pozrieť len na jednej platforme.

netflix
 
Zo začiatku fungoval Netflix a podobné služby takmer dokonalo. Zaplatili ste si mesačný poplatok (väčšina týchto služieb má prvý mesiac zadarmo) a mohli ste si pozerať desiatky filmov, seriálov, alebo dokumentárnych relácií. Problém nastáva vtedy, keď si jedná zo spoločností natočí svoj vlastný seriál, alebo film. V praxi to znamená, že len tá daná spoločnosť má práva na dané audiovizuálne dielo. Tým pádom prestáva platiť, že si zaplatíte Netflix a môžete pozerať takmer všetko. Game of Thrones pozriete len na HBO GO, Narcos len na netflixe, takisto aj House of Cards. V najbližších rokoch ma Disney spustiť svoju vlastnú službu na stream obsahu, čo znamená, že Avengerov si budeme môcť pozrieť len tam. Aj ďalšie obrovské mediálne spoločnosti chcú spustiť svoju vlastnú službu.
 
Dostávame sa tak do doby, kedy bude fungovať akási internetová káblovka. Keďže žiadna spoločnosť nebude chcieť aby iná spoločnosť prehrávala ich obsah, bude veľmi ťažké aby ste si mohli pozrieť čo chcete bez toho, aby ste sa museli preklikávať na inú službu. A to celkovo narúša prvotnú ideu obrovského obsahu na jednom mieste.

hra o trůny
 
Taktiež je smutné, že s týmto trendom priamo úmerne stúpa počet nelegálne sťahovaného obsahu. A práve tie spomínané stream služby priniesli ohromný pokles pirátskych sťahovaní. Teraz je však globálny nárast, čo je logické… ľudia si nebudú platiť desať rôznych služieb len preto, aby si pozreli svoj obľúbený seriál. Radšej si ho stiahnu.