MMF varuje, že napätie v obchode by mohlo zasiahnuť rast

Pokiaľ ide o svetovú ekonomiku, MMF predpovedá rast v roku 2019 o 3,5%. V októbri predpovedal 3,7%. Pre Spojené kráľovstvo správa predpokladá rast tohto roka a nasledujúceho roka o približne 1,5%, ale tiež tvrdí, že okolo tejto sumy existuje značná neistota.
Celosvetová hodnota predstavuje slabší rast ako v minulom roku. Zvýšenie sadzieb uložené správou Trump v Spojených štátoch amerických a jej náprotivok v Pekingu už prispeli k predchádzajúcemu poklesu.

peníze

Medzinárodný menový fond tiež očakáva pokračovanie spomalenia Číny. Prognóza na tento rok a nasledujúci je 6,2%. V tomto novom hodnotení existujú revízie pre vyspelé ekonomiky, najmä pre eurozónu.
To odráža narušenia automobilového priemyslu v Nemecku z nových štandardov emisií paliva. Existujú aj obavy týkajúce sa Talianska, kde finančné trhy boli nevyriešené vládnymi plánmi na zvýšenie výdavkov. Aj v bankovom systéme krajiny pretrvávajú slabé stránky.

Brexitová neistota
Výhľad pre Spojené kráľovstvo je obzvlášť neistý, aj napriek tomu, že prognóza na budúci rok má malú revíziu. Údaj o 2019 sa nezmenil. Predpovede sú založené na predpoklade, že rokovania o dohode Brexit sa dosiahne a že sa postupne prejavuje nový vzťah s Európskou úniou. Medzinárodný menový fond predtým varoval, že pre Brexit, ktorý nemá dohodu, by znamenal značné náklady pre britskú ekonomiku.
Existuje aj niekoľko faktorov, ktoré sa týkajú výhľadu pre niektoré rozvíjajúce sa a rozvíjajúce sa ekonomiky. Irán je postihnutý sankciami v Saudskej Arábii slabšou výrobou ropy. Očakáva sa, že ekonomiky Turecka aj Argentíny sa zmenia, rovnako ako Venezuela, ale v tomto prípade bude pravdepodobne ešte prísnejšie, ako sa očakávalo.

mince

Všetko, čo bolo povedané, hlavná celosvetová predpoveď vo výške 3,5% však napriek tomu stále predstavuje vážne zvýšenie hospodárskej aktivity. Zdá sa, že obchodné napätie je najväčšou obavou a v nedávnom hodnotení MMF o hospodárskom výhľade boli opakujúcou sa témou. To sa odzrkadľuje vo výzve MMF na konanie vlád členských krajín.

"Hlavnou spoločnou prioritou politiky je, aby krajiny spoločne a rýchlo vyriešili svoje obchodné nezhody a výslednú politickú neistotu, a nie zvyšovanie škodlivých bariér a destabilizáciu už pomalého globálneho hospodárstva," povedal MMF.
Okrem globálneho napätia v obchode sa v správe uvádza výraznejšie spomalenie v Číne a čo najviac spôsobuje neúspech Brexita, ktorý by mohol spôsobiť budúce zhoršenie finančných trhov.
Hlavnou myšlienkou tejto správy je to, že MMF očakáva, že obnovenie z veľkej recesie v rokoch 2008 – 2009 bude pokračovať. Ale oblaky sa zhromažďujú.