Hodia sa do vášho bytu laminátové podlahy?

Laminátové podlahy sa medzi ľuďmi tešia veľkej obľube. Ich cena je v porovnaní s tými drevenými podstatne nižšia. I samotný inštalácia si nevyžaduje extrémne skúsenosti a široký výber farieb a vzorov, je taktiež plusom. V interiéri navyše pôsobia veľmi prirodzene. Niektoré sú vernou kópiou dubovej, či bukovej podlahy. Nehodia sa však do všetkých priestorov a dôležitý je i výber podľa ich hrúbky.

podlaja
 
Hrúbka
Pri návšteve obchodu s podlahami, si môžete všimnúť, že ceny za tie laminátové sa podstatne líšia. Závisí to samozrejme aj od konkrétneho výrobcu, vzoru, alebo farby. Cena však vo väčšine prípadov rozhoduje aj o kvalite. Čím vyššia cena, tým hrubšie podlahy. Najtenšie výrobky, sú hrubé iba okolo siedmych milimetrov. Drážky, takzvaný KLIK KLAK systém, sú určené na prichytenie jednotlivých kúskov podlahy. Pri lacných a tenkých verziách, sú i ony veľmi jemné a tenké. Preto je manipulácia s nimi o čosi náročnejšia. Zvyknú sa lámať a ich spojenie je následne náročné.

dřevo
 
Nerovnosti
Ich výhodou je práve to, že ich môžeme klásť priamo na starú podlahu, alebo betón. Ak sa však rozhodnete pre laminátové podlahy, povrch pod nimi musí byť dokonale rovný. Aj tá najmenšia nerovnosť dokáže znemožniť spojenie jednotlivých kusov. Zapamätajte si, že čím hrubšie podlahy, tým lepšie sedia aj na nerovnostiach. Riešením je špeciálna podložka. Tá zároveň slúži ako protihluková vrstva, čo ocenia hlavne susedia pod vami. Najčastejšie je vyrábaná z tvrdeného polystyrénu, hobry, alebo molitanu. Na výber máte viacero hrúbok. Priamo na obale, si pred kúpu skontrolujte informáciu, na ako veľké nerovnosti je táto podložka určená. Niektoré vyrovnajú nerovnosti do piatich milimetrov, niektoré i hlbšie.
 
Kde sa laminát nehodí
Laminátové podlahy sa veľmi nehodia do priestorov s vyššou vlhkosťou. Aj pravidelné rozlievanie, či kvapkanie vody na zem im neprospieva. Ak sa totiž voda dostane do medzier medzi jednotlivými kusmi podlahy, tá začne moknúť a po istom čase pomaly rozpadávať. Takže kuchyňa, kúpeľňa a poprípade i detská izba, nie sú tými najvhodnejšími miestnosťami.