Chcete tvoriť hudbu, ale neviete spievať? Žiaden problém!

Mnohý z vás určite v detstve pomýšľali na kariéru hudobníka, speváka, či speváčky. Tvoriť dojímavé piesne, popové hity, vyliať si srdce pred publikom alebo vykričať sa k elektrickej gitare. Niektorí si za týmto snom aj išli a pravidelne chodili do najbližšej umeleckej školy, alebo sa učili sami doma. Ale čo majú robiť tí, čo také šťastie na spevácky talent nemali? Našťastie v dnešnej dobe už nie je nič nemožné, a vývojári prichádzajú z čoraz modernejšími technológiami. Jedným z takýchto výdobytkov techniky je program Vocaloid.nahrávací mikrofón.jpg
Vocaloid je jeden z najlepších hlasových syntetizátorov, od tých najlepších programátorov – spoločnosť Yamaha ho svetu predstavila spoločne s istou španielskou Univerzitou v roku 2003. Od vtedy prešiel kopou zmien a vylepšení, pričom najnovšia verzia Vocaloid 5 vyšla len pred pár mesiacmi. Softvér umožňuje používateľom prostredníctvom napísania melódie a textu syntetizovať spev, pridávať rôzne efekty a zafarbenia, meniť rytmus, v podstate všetko čo sa so zvukom len dá. Hlasy sú nahrané zvukovými hercami a herečkami.
Jedným problémov Vocaloidu je výslovnosť. S ňou spotom súvisí aj melódia. Generované slová sú zväčša strohé, obyčajne povedané slová a ťažšie sa s nimi pracuje v rytme pesničky. Tento zápor sa snažili autori vyriešiť špeciálnym systémom znakov. Z týchto znakov si potom môžete zložiť aj výraz s určitou intonáciou, ale proces je pomerne zdĺhavý a zložitý.zvukové vlny.jpg
Dostupný je v angličtine a japončine, ale na internete si prípadne ľahko nájdete príručky v slovenčine alebo češtine. Existuje aj ako apka na mobily a tablety. Vytvorených je aj niekoľko doplnkových programov navyše, pre tých čo chcú svoje diela dotiahnuť do úplnej dokonalosti, alebo sa zabiť s rôznymi funkciami, ktoré ponúkajú. Napríklad Vocaloid-flex, ktorý rieši už spomenuté problémy s výslovnosťou, VocaListener, NetVocalis a iné.
Ak si myslíte, že takáto na pohľad zložitá aplikácia, je len pre absolútnych profesionálov a producentov, mýlite sa. Softvér je určený ako profesionálnym hudobníkom, tak aj bežným používateľom počítačov, a ako u väčšiny vecí spojených s umením, jedinou hranicou sú vaše schopnosti a fantázia.