Úsporné a LED žiarovky: Časté otázky a nejasnosti, ktoré sa s nimi spájajú

Väčšina ľudí prakticky vie, že na dnešnom trhu s osvetlením sa už nachádzajú vyspelejšie, respektíve úspornejšie typy žiaroviek s modernejšou technológiou. Konkrétnejšie ide o úsporné alebo v druhom prípade svojimi vlastnosťami ešte nadradenejšie led žiarovky https://www.ledprodukt.sk/67-led-ziarovky. Na základe dostupných informácií by sme povedali, že do tejto novej a úspornejšej technológie s dlhou životnosťou sa oplatí investovať viac, než tomu bolo v prípade starých halogénových žiaroviek. Ale na druhej strane je známe, že s touto modernejšou alternatívou sa spájali isté nejasnosti, obavy, otázky, apod. Poďme si preto niektoré z týchto vecí objasniť, a to konkrétne v prípade spomenutých úsporných alebo led žiaroviek.Farebné žiarovky.jpg
Predstavujú vyššie finančné náklady?
Toto je asi prvá úvaha, ktorú sme si s danými svietidlami spájali, predovšetkým pár rokov dozadu, kedy bola relatívne nová. V súčasnosti ceny o niečo klesli, ale čo je podstatnejšie- technológia svietidiel je úsporná a ide o výhodnú investíciu najmä z dlhodobého hľadiska a pri ich pravidelnom využívaní. V takom prípade dokážu „ledky“ ušetriť niečo okolo 90 % energií a úsporné cca 80 % v porovnaní s halogénovými. Vložená investícia sa teda vráti už po pár mesiacoch od užívania.
Žiadajú si tieto svietidlá výmenu závitov?
Bolo by to zbytočne komplikované. V súčasnosti sú úsporné ako aj led dostupné už automaticky s konkrétnymi závitmi, ktoré sú totožné s tými, aké sme videli na starých žiarovkách. Môžeme si preto vybrať žiarovku podľa typu závitu (e27, e14, gu10, apod.)Visiace žiarovky.jpg
Ako je to s obsahom škodlivých látok?
Spomenuté svietidlá neobsahujú ortuť ani iné ťažšie látky. Navyše sú takmer zo 100 % recyklovateľné a vravíme o vhodnej ekologickej voľbe.
Môžu sa neustále vypínať a zapínať?
Súčasné úsporné a led modely údajne dokážu vydržať až 500 000 rýchlych vypnutí/zapnutí za sebou. V tomto smere sa preto nemusíme obávať ich poškodenia.