Skladanie papiera ktoré vám vyčistí hlavu

Ručné práce dokážu mať na človeka veľmi pozitívny vplyv. Presvedčil som sa o tom na vlastnej koži. Nikdy som takýmto koníčkom neholdoval a úprimne ani som veľmi nerozumel tomu, prečo niekto zabíja čas vyšívaním, či inými podobnými aktivitami. Potom som však mal možnosť vyskúšať origami. Asi si aj vy vravíte, že to nie je nič pre vás. Pokiaľ však hľadáte priam dokonalý spôsob psychohygieny, určite toto skladanie papiera vyskúšajte.

origami
 
Origami pochádza z Japonska. V tejto krajine však nejde len o koníček, ale o seriózne umenie s duchovným podtónom. Majú tu dokonca aj samostatné múzeá a galérie. Majstri v skladaní papiera patria k celebritám a táto zručnosť je predávaná z pokolenia na pokolenie. Origami vzniklo stovky rokov dozadu. Jeho predchodcom bolo skladanie rôznych malých predmetov z papiera, ktoré boli využívané pri oslavách, či obradoch. Mali rôzne funkcie. Niektoré prinášali šťastie, iné boli darom pre bohov. Neskôr, konkrétne v priebehu sedemnásteho storočia, sa toto skladanie papiera začalo vyvíjať do podoby, ako poznáme dnes.
 

Nie je to len obyčajné skladanie papiera

 
Ak si na internete nájdete videá ako poskladať labuť, alebo iné predmety, asi vás to na prvý pohľad neohúri. Druhou možnosťou je to, že vás labute síce ohúria, no na niečo také si nikdy sami netrúfnete. V skutočnosti však nejde o nič náročné. Je potrebné začať s ľahšími predmetmi. Vhodné sú napríklad vázičky, alebo škatuľky, poprípade jednoduchšie zvieratá. Návody hľadajte na youtube. Video vám v tomto smere pomôže omnoho viac ako obrázkový návod. Na začiatok si vyhľadajte videá, kde je papier skladaný dostatočne pomaly. Inak by ste nemali šancu pochopiť jednotlivé postupy.

kytka
 
Origami je výborným spôsobom, ako uľaviť svojej hlave. Ak na vás príde stav, kedy nemáte chuť nič robiť, ste nervózni, podráždení, alebo je toho na vás proste príliš veľa, vyskúšajte zobrať kúsok papiera a uvidíte sami. Mne osobne sa tento spôsob psychohygieny naozaj osvedčil.