Prvý skladací smartphon sa objaví na trhu pravdepodobne už tento rok

Múdre mobilné telefóny majú veľké displeje, ktoré už rastú do neuskladniteľných rozmerov, takmer sa nezmestia do vrecka, a tak výroba skladacích smartphonov je zrejme len otázkou času. A že by to mohlo byť už tento rok, to avizoval prezident divízie mobilných technológií vo firme Samsung. Verejnosť sa teda dočká mobilu, ktorý, vzhľadom na jeho rozmer,  už nebude problém vložiť do vrecka.

mobilní telefon
 
Raz tu už boli
Pred viac ako desiatimi rokmi boli skladacie mobily hitom, no vtedajšie vnútorné aj vonkajšie displeje boli miniatúrne a s tými súčasnými sa kvalitou nedajú porovnávať. Mobily mali vtedy v dolnej časti klávesnicu a v hornej displej, no v ére súčasných dotykových displejov je klávesnica už zbytočná.
 
Po desiatich rokoch konečne na trhu
Už v roku 2008 spoločnosť Samsung sľúbila verejnosti, že na trh prinesie skladací smartphon, no až v roku 2014 vyvinuli prototyp ohybného OLED displeja, a ten bol vyrobený z plastu. Spoločnosť však potrebovala ešte viac času na ďalší vývoj tohto zariadenia. Verejnosť čaká už štyri roky, kedy sa na trh dostane mobil s týmto displejom. V tomto roku sa prezident divízie mobilných technológií Samsung DJ Koh vyjadril, že prišiel správny čas splniť sľub verejnosti a predstaviť nový skladací smartphon. Oficiálne ho uvedú na trh už v novembri tohto roka.

telefon

Dve možnosti spracovania
Revolučný smartphon od Samsungu môže byť spracovaný dvoma spôsobmi: v prvom prípade môže mať jeden displej, ktorý sa bude dať ohnúť a z displeja bude v zloženom stave vidieť len statusový riadok alebo bude disponovať dvoma displejmi a pri zbežnom pohľade sa nebude ničím líšiť od súčasných smartphonov. Rozdiel bude v tom, že bude možné otvoriť ho a vo vnútri bude skrytý displej, ktorý bude mať rozmery tabletu.
Cena novinky bude odhadom asi 1500 amerických dolárov, čiže asi 1300 euro. Bližšie informácie budú verejnosti poskytnuté v novembri, kedy sa bude konať vývojárska konferencia v San Franciscu.