Lukostreľba ako koníček

Tento šport je síce rozšírenou zábavou, ale nie až tak známou v našich končinách. Streľba z luku je tradícia stará už desiatky tisíc rokov. Považuje sa za schopnosti lovcov a vojakov. Na olypionáde je radená, ako samostatná disciplína a je národným športom v Bhutáne a v južnej Ázii. Môžeme ju opísať, ako činnosť, ktorého hlavným cieľom je triafať na určitú vzdialenosť cieľ (terč), a získať čo najviac bodov.Ležiaci luk.jpg
V dnešnej dobe máme niekoľko odvetí a tými sú :

 1. Športová
  Táto je najrozšírenejšia a typická je presne danou vzdialenosťou a presnosťou. Tento spôsob sa používa na súťažiach, ktoré organizuje svetová lukostrelecká federácia (WA) .
 2. Terčová
  Túto má pod patronátom Medzinárodná lukostrelecká organizácia, v skratke uvádzaná ako FITA. Nachádza sa medzi olympijskými športami. Takáto súťaž sa koná väčšinou pod holím nebom a na trávnatej ploche.
 3. Indoor-halová
  Tento druh sa koná, čo je z názvu už jasné, vo vnútri. Ide o haly veľkých rozmerov. Súťažiaci strieľajú s troma alebo šiestimi šípmi, ktoré si v stanovený čas všetci naraz vytiahnu z terčov. Každý má na svoju streľbu stanovený čas.
 4. Terénna
  V tejto disciplíne  sú terče rozmiestnené rôzne po prírode, neoznačená a neznáme a Vašou úlohou je nájsť ich a odhadnúť vzdialenosť, aby ste sa vedeli trafiť z kopca, lúky atď.
 5. 3D
  Ide o strieľanie na 3D postavy v životnej veľkosti. Táto súťaž sa koná v prírodnom prostredí a v náročnejších terénoch. Na trati sa nachádza viacero týchto terčov a vašou úlohou je postupovať po nej a nájsť ich.
 6. Tradičná
  Samozrejmosťou tu sú luky inšpirované tradičnými materiálmi, ako sú drevo, bambus, rohovina či rôzne šľachy. Tieto luky sú vyrobené na obraz minulosti a sú bez vymožeností tejto doby, ako mieridlo či stabilizátor. Dôležitá je tu všestrannosť a nájdete tu aj pohyblivé terče či s meniacou sa vzdialenosťou. K najznámejším v tejto oblasti patria Letohrádky či Letný Naadam.

Žena strieľa lukom.jpg

Pri tejto záľube si človek bystrý hlavne sústredenie a presnosť. Umožní spoznať svoje limity a samého seba. Vždy je lepšie si to vyskúšať než o tom počuť a to platí pri akomkoľvek športe.