Ako správne prať a ako starať o poťahy z vašich matracov

Matrac do dokonalosti nevyčistíte nikdy. Svoju pozornosť však môžete venovať poťahom, ktoré sa dajú prať a môžu byť naozaj veľmi čisté a hygienické. Ak ste ten svoj poťah z matracu ešte ani raz nedal dole a neviete ako na to, tak si prečítajte všetko, čo o pratí a udržiavaní poťahov potrebujete vedieť.
Práčky vedľa seba s otvorenými dvierkami.jpg

Prať či neprať?

Samozrejme, že prať. Pri poťahoch si však dávajte obzvlášť veľký pozor na to, aké stupne a otáčky nastavíte na svojej práčke.

Teplota:Vždy si všimnite, aká maximálna teplota pri praní je uvedená na štítku na poťahu. Ak ste si kupovali matrac už z poťahom a išlo o nejaký základný, teda lacnejší model, s najväčšou pravdepodobnosťou sa môže poťah prať len na štyridsiatke. Pri kvalitnejších matracoch alebo ak ste si poťah dokúpili, sa môžete stretnúť aj s povolenou teplotou do šesťdesiat stupňov Celzia. Dnes už však narazíte aj na poťahy prateľné do 95 °C Segum. Pri praní vždy dodržiavajte tieto pokyny. Ak sa vám totiž poťah zrazí, na matrac ho už opätovne nenatiahnete.

Otáčky:S teplotou súvisia aj otáčky. Čím nižšia teplota, tým nižšie otáčky, takže si dávajte pozor aj na to. Pri vysokých otáčkach sa veci v práčke „točia“ omnoho rýchlejšie, takže môže dôjsť k ich poškodeniu.
Žena leží v posteli zabalená do paplónov.jpg

Ako poťahy sušiť

Po praní nasleduje logicky ajsušenie, pri ktorom buďte opatrní taktiež, a to hlavne vtedy, keď používate sušičku bielizne. To, či sa matrac môže alebo nemôže sušiť takto, nájdete taktiež na štítku. Označenie sušičky bielizne je štvorec s krúžkom vo vnútri. Ak je táto značka preškrtnutá krížikom, poťah v sušičke sušiť nemôžete. Ak preškrtnutý nie je, tak ho do sušičky môžete dať, avšak vždy len na najjemnejší režim. Ten nastavujte už podľa toho, na akej maximálnej teplote môžete poťah prať. Údaj o tom, na akej najvyššej teplote môžete poťah sušiť, už totiž na štítku väčšinou nenájdete.